Horské chaty ve Vysokých Tatrách

Zamkovského chata

Zamkovského chata

Horské chaty dnes už patří k Vysokým Tatrám stejně tak neodmyslitelně jako sytě zelená barva kosodřeviny nebo hukot vodopádů. A tyto chaty nejsou jen místy, kde si hladový turista koupí něco k snědku nebo v horkém dni uhasí žízeň.

Zejména vysoko a na odlehlých místech položené chaty jsou i důležitými body, kde můžete najít pomoc při nečekaných změnách počasí, při úrazech a jiných nepříjemnostech. Pravidelní návštěvníci Tater si k některým chatám mnohdy vybudují citový vztah a stačí když potom po několika měsících zahlédnou „svou chatu“ v televizi nebo na fotce v novinách a tep se jim hned vzrušením zrychlí při vzpomínce na příjemné chvíle pod tatranským nebem.

Chata pod Soliskom – Dřevěná chata na jihovýchodních svazích Predného Soliska nad sjezdovkou poblíž horní stanice sedačkové lanovky ze Štrbského Plesa. Byla postavena v roke 1944 a je tedy jedna z nejmladších horských chat ve Vysokých Tatrách.
www.chatasolisko.sk

Chata pri Popradskom plese – Chata dostala název podle Popradského plesa, vedle kterého byla postavena. První chata na jejím místě stála už v roce 1879. Na chatě se velmi dobře vaří, oběd si zde dáváme často. V těsné blízkosti chaty se nachází i Majláthova chata.
www.popradskepleso.sk

Majláthova chata – Chata v těsné blízkosti Chaty pri Popradskom plese, vybudována již v roke 1879,  brzy však vyhořela. V roce 1881 byla postavena znovu, ovšem nová kamenná chata opět po několika letech vyhořela. Další chata na tomtéž místě vydržela do roku 1961, v místech původní chaty byla roku 2010 otevřena nová chata.
www.majlathovachata.sk

Chata pod Rysmi – Nejvýše položená chata Vysokých Tater. Pochází z roku 1933 a několikrát byla zasažena lavinami, naposledy v roce 2000 a 2001. Chata stále prochází rekonstrukcí, která by měla být dokončena v roce 2012.
www.chatapodrysmi.com

Sliezsky dom – Horský hotel na počátku Velické doliny stojí v místech, kde původně stávala horská chata z roku 1871, která roku 1962 vyhořela. Současný hotel pochází z roku 1968. Rovněž zdejší kuchyni mohu jen doporučit.  Sliezsky dom je výchozí základnou pro výstupy na Gerlachovský štít.
www.sliezskydom.sk

Hrebienok – Lyžařské a turistické středisko nad Starým Smokovcem na úpatí Slavkovského štítu. Ze Smokovce sem vede unikátní pozemní lanová dráha, jediná svého druhu na Slovensku.

Bilíkova chata

Bilíkova chata

Bilíkova chata – Chata z roku 1934 později pojmenovaná po hrdinovi SNP Pavlu Bilíkovi se nachází v těsné blízkosti Hrebienoku nad Studenovodskými vodopády. Dáte-li si v této chatě oběd, rozhodně neprohloupíte, pokud jsme na Hrebienku, jíme zde prakticky vždy.
www.bilikovachata.sk

Rainerova chata – Nejstarší tatranskou chatu (někdy nazývána útulnou) nechal roku 1863 postavit Ján Juraj Rajner. Po vybudování nedalekého hotelu Kamzík útulna sloužila jako skladiště a příležitostná noclehárna, od roku 1998 je opět v provozu. V chatě je krásná expozice z historie horských nosičů. Vaří zde fantastickou kyselici, rozdodně se zastavte…

Zamkovského chata – Chata v ústí Malé Studené doliny byla vybudována v letech 1942–1943 jako soukromá chata horolezce Štefana Zamkovského. Po znárodnění chata připadla v 50. letech státu, v roce 1989 byla navrácena Zamkovskému vnuku.
www.zamka.sk

Pohled na Zbojnickou chatu

Pohled na Zbojnickou chatu

Zbojnická chata – Bývalá lovecká chata z roku 1907, od roku 1910 přístupná turistům. V roce 1998 vyhořela, následujícího roku prošla zásadní rekonstrukcí. Chata je celoročně otevřena, nachází se ve vyšších polohách Velké Studené doliny. www.zbojnickachata.sk

Téryho chata – Chata pojmenovaná po svém zakladateli Edmundu Térym byla otevřena v roce 1899. Nachází se v těsné blízkosti Pěti Spišských ples v horní části Malé Studené doliny.
www.teryhochata.sk

Skalnatá chata – Chata v blízkosti Skalnatého plesa má počátky ve 2. polovině 19. století, kdy byla v její blízkosti postavena útulna. Ve 30. letech 20. století byla vedle útulny postavena nová chata, která však postupně zchátrala. V roce 1993 ji zrekonstruoval nosič Ladislav Kulang.

Chata pri Zelenom plese – První chata u Zeleného plesa vznikla již roku 1876, počátky Chaty pri Zelenom plese sahají do roku 1897. Po roce 1950 se chata nazývala Brnčalova chata, v roce 1992 však byla přejmenována na svůj současný název.
www.chataprizelenomplese.sk