Vysoké Tatry nabízejí výborné podmínky pro nejrůznější formy vysokohorské turistiky. Na své si kromě klasických turistů přijdou i horolezci, skialpinisté, cyklisté na MTB, nebo třeba raftaři a vyznavači paraglidingu.
Je ale nutno mít na vědomí, že veškeré turistické a sportovní aktivity jsou provozovány na území TANAPu, kde platí návštevný poriadok Tatranského národného parku, který upravuje a reguluje veškeré aktivity na území národního parku.
Na území TANAPu je turistům k dispozici cca 600 km velmi kvalitně značených a udržovaných turistických cest, chodníků a stezek. Po značených stezkách je přístupných osm vrcholů, např. Kriváň, Rysy, Predné Solisko, Slavkovský štít nebo Jahňací štít. Na některé další vrcholy, např. Gerlachovský štít, Ganek, Prostredný hrot, Ľadový štít, Lomnický štít nebo Kežmarský štít a další je možný pouze výstup v doprovodu horského vůdce.
Nejznámější turistickou trasou Vysokých Tater je bezesporu Tatranská magistrála. S svou délkou cca 46 km je také trasou nejdelší. Celková udávaná délka Tatranské magistrály je asi 65 km, cca 19 km totiž vede územím Západních Tater. Na území vysokých Tater začíná
magistrála v Podbanském, traverzuje po jižních úbočích Vysokých Tater, přes Štrbské pleso, Popradské pleso, Sliezský dom, Hrebienok, Skalnaté pleso, Zelené pleso až k Velkému Bílému plesu. Její trasa je vytýčena tak, že spojuje celou řadu významných turistických cílů, přírodních památek i horských chat. Převýšení trasy je 4800 m (2800 m výstup, 2000 m sestup). Udávaný čas potřebný k jejímu zdolání je
asi 20 hodin.
Několik túr, které jsme si s našimi dětmi vyzkoušeli na vlastní kůži, jsem popsal a nafotil na stránce Tipy na túry.
Při provozování vysokohorské turistiky je velmi důležité dodržování bezpečnostních zásad:
- Vždy používejte odpovídající oblečení a obutí. Boty vždy pevné, outdoorové, nejlépe kombinace gore-tex + vibramová podrážka. Kvalitní prádlo sající pot + odpovídající kalhoty a bunda.
- Nepodceňujte počasí. Nenechejte se ukolébat horkým počasím a svítícím sluníčkem. Extrémní změny počasí nejsou v horách nic neobvyklého, při náhlé bouřce může teplota klesnout i k nule a prudce sněžit může i červenci a srpnu. Do batohu pokaždé přibalte pláštěnku, teplé oblečení a hlavně dobře uložené suché ponožky!
- Nikdy nevycházejte bez podrobné mapy, nevyhýbejte se ani moderním pomůckám jako jsou GPS navigace, lavinový lokátor a pod. Nezapomeňte na nůž a starou dobrou baterku.
- Všechny vzdálenosti na mapách i na turistických ukazatelích jsou ve Vysokých Tatrách udávány v hodinách či minutách, na rozdíl od českých hor, kde jsou vzdálenosti uváděny v km. Slovenský způsob uvádět místo vzdálenosti časový údaj je v praxi rozhodně praktičtější.
- Noste sebou dostatek tekutin a jídla. Při námaze jsou vhodné i enegetické nápoje a enegetické tyčinky nebo gely. Nepřekonatelnou klasikou je ale stejně pořád pravá tatranka 🙂
- Vždy dejte někomu vědět, kam jdete a jak dlouho se asi zdržíte. Mějte vždy nabitý mobil a v něm uložená čísla pro případ nouze. Nikdy nechoďte sami, vždy nejméně ve dvojici.
- Nepřeceňujte své síly, pamatujte, že výprava je pouze tak silná a zdatná, jako její nejslabší člen.
- Nepodceňujte únavu, uvědomte si, že v obtížném horském terénu je sestup stejně namáhavý jako výstup. Chůze po kamenech na horských chodnících může být pro netrénovaného člověka vyčerpávající a kolena, lýtka i kotníky mohou velmi trpět. A při sestupu často mnohem více než při výstupu.
- Odpusťte si alkohol, na pohyb po horách potřebujete jistý krok i jasnou mysl.
- Nechoďte nikdy bez horského vůdce mimo značené trasy.
- Pamatujte, že vysokohorská turistická výprava je úspěšná teprve tehdy, sedíte-li všichni bezpečně s vínem nebo kávou doma u krbu!