Tatranská Polianka – Sliezsky dom

Velmi pěkný výšlap, pro netrénovaného člověka sice trošku náročnější na fyzičku, ale bez obtížných nebo nebezpečných úseků. A navíc vedoucí na místo, které rozhodně stojí za návštěvu.

Cestu zahájíme v Tatranské Poliance na parkovišti u silnice č. 537. Tatranská Polianka je jedním z mála míst ve Vysokých Tatrách, kde můžeme zaparkovat své auto zdarma bez parkovacího poplatku. Výstup až na Sliezsky dom trvá přibližně dvě hodiny.

Od silnice se vydáme vzhůru po zelené značce úzkou asfaltovou cestou, která nás zavede k malému parkovišti, od kterého již brání další cestě motorových vozidel masivní závora.

Po cestě však občas projíždí vozidla, která zajišťují obsluhu hotelu Sliezsky dom a proto je potřeba mít své malé ratolesti stále pod dozorem.

Po několika minutách chůze přijdeme k místu, kde zelená značka opouští asfaltovou cestu a začíná zde značený turistický chodník, který míří přímo nahoru do kopce, zatímco cesta se klikatí serpeninami. Ze spodní části výstupu budeme mít nádherný výhled na masiv Gerlachu i s impozantním, ledovcem vytvořeným, Gerlachovským kotlem. Vpravo před sebou pak uvidíme zaoblený masív Slavkovského štítu. Pokud se otočíme zpět, můžeme za dobrého počasí pozorovat krásně viditelný hřeben Nízkých Tater.

Ve spodní části trasy se turistický chodník několikrát kříží s asfaltovou cestou, takže se můžeme rozhodnout, kterou cestou půjdeme. Poslední křížení je asi po hodině cesty u Velického mostu v polovině trasy, kde se chodník a asfaltka definitivně rozdělí. Zatímco chodník stále míří přímo nahoru středemVelické doliny, asfaltová cesta stále serpenitami stoupá po úbočí Gerlachovského masivu.

U Velického mostu je malé zastřešené odpočívadlo, kde si můžeme naposledy rozmyslet, kterou cestou se dáme. Trasa vedoucí po zelené značce turistickým chodníkem je sice rychlejší, ale hlavně po větších deštích nebo při dlouhodobějším vlhkém počasí teče chodníkem docela dost vody, takže chvílemi může připomínat docela solidní potok.

Takže, pokud v tomto případě nemáte pořádné nepromokavé boty, doporučuji asfaltku.

Vydáme-li se chodníkem, půjdeme dalších asi čtyřicet minut než vyjdeme z lesa do kosodřeviny a po dalších několika minutách se dostaneme k rozcestí na Velické poľaně, kde se napojuje žlutá trasa ze Starého Smokovce. To už budeme mít Sliezsky dom na dohled a před sebou posledních cca 15 minut cesty.

Po příchodu k budově hotelu zjistíme, že náš výstup stál skutečně za to. Před námi se otevře výhled na Velické pleso sevřené mezi skalními úbočími a na Velický vodopád, který padá do plesa z vysoké skalní římsy.

Na Sliezskom dome si můžeme dopřát teplý oběd a to buď v hotelové restauraci nebo turistické jídelně, do které se vstupuje z levé boční strany hotelu. Případně se můžeme občerstvit v Klubu horských vůdců, který najdeme, obejdeme-li budovu hotelu zleva.

Budeme-li mít, zejména v létě, ještě dost času a fyzických sil, můžeme se pokusit vystoupat ještě o kousek výše, až nad Velický vodopád, kde leží ukryta Kvetnica – unikátní alpinská louka s krásnou tatranskou květenou. Často jsou zde k vidění i stáda kamzíku.

Zpět na Tipy na túry…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = 10