Hrebienok – Skalnaté Pleso

Velmi populární výšlap k jednomu z nejnavštěvovanějších tatranských ples nám zabere přibližně dvě hodiny a při výstupu překonáme převýšení necelých 500 výškových metrů.

Trasa túry začíná na Hrebienku, odkud se vydáme po červené značce tatranské magistrály směrem k Rainerově chatě. Úvodní část trasy je totožná s dříve popisovaným výšlapem na Zamkovského chatu, kam dorazíme přibližně za 50 minut klidné chůze. Na rozcestí před Zamkovského chatou se však nevydáme po zelené značce k chatě, ale budeme pokračovat dále po červené. Po několika málo minutách dorazíme k zastřešenému odpočivadlu na Lomnické vyhlídce, která skutečně dělá čest svému jménu a skýtá nádherné výhledy daleko do podtatranské kotliny i úžasný pohled na majestátní krásu Velké Studené doliny.

Těsně za ohybem Lomnické vyhlídky vystoupáme nad horní hranici lesa a chodníkem zařízlým do nízkého porostu kosodřeviny budeme dlouhé minuty téměř plynule mírně stoupat až ke sjezdovce pod Skalnatým plesem. Pak projdeme několik stoupajících serpentin, které nás přivedou k nízké kamenné budově Skalnaté chaty.

Od Skalnaté chaty už nám zbývá k našemu dnešnímu cíli jen posledních několik minut. Vystoupáme po chodníku pod lanovkou až mohutné budově hotelu Encián, která zakrývá příchozím výhled na hladinu Skalnatého plesa. Jakmile však obejdeme budovu hotelu, spatříme Skalnaté pleso i majestátní panorama Lomnického štítu v celé kráse.

Okolo plesa vede naučná stezka, které zejména dětské návštěvníky seznámí s tatranskou přírodou. V přízemí hotelu Encián je moderní turistická jídelna, které hladovým návštěvníkům nabízí docela slušný výběr jídel, my jsme si při naší návštěvně rozhodně pochutnali.

Pokud plánujeme návštěvu Skalnatého plesa, musíme počítat s tím, že se jedná o velmi navštěvované místo, které je kabinkovou lanovkou snadno dostupné i opravdu extra svátečním turistům, kteří pak mnohdy nevhodně oblečeni a (hlavně obuti!) v hojných počtech scházejí po magistrále směrem na Hrebienok. Jestliže tedy s dětmi na úzkém chodníku míjíte skupinku rozjařených mladíků nebo dámy balancující po hřbetech kamenů v nazouvácích, či dokonce v lodičkách, je třeba dbát jisté opatrnosti.

I přes množství turistů a jistý „disneylandovský“ nádech je Skalnaté pleso stále úžasným místem, které rozhodně stojí za vaši návštěvu!

Zpět na Tipy na túry…