Popradské pleso – Velké Hincovo pleso

Poměrně fyzicky náročná, ale zato krásná túra fantastickou přírodou Mengusovské doliny.

Výstup k Velkému Hincovu plesu nám zabere asi hodinu a čtyřicet minut, ovšem každá minuta této cesty rozhodně stojí za to.

Cestu zahájíme u Popradského plesa na křižovatce Tatranské magistrály (červená turistická značka) a chodníku značeného modrou značkou, který nás povede výše do Mengusovské doliny. Úvodní část trasy trvající asi 35 minut budeme mít společnou s turisty, kteří vyrážejí na Rysy a protože je tato tůra velmi oblíbená, může to na chodníku místy vypadat i jako na Václaváku.

První část cesty vede lesem, který postupně přechází v kosodřevinu, ve které rostou mohutné solitérní limby, nad kterými bude plesat srdce každého milovníka japonských zahrad.

U Žabího potoka přijdeme k rozcestí, na kterém se odděluje chodník na Rysy (červená značka) a my budeme pokračovat po modré. Lidí citelně ubude a přírodních krás naopak přibude.

Po několika minutách dorazíme k místu, kde mezi velkými balvany křižuje naši trasu Hincův potok. Od tohoto místa začne být trasa o poznání strmější a obtížnější a čekají na nás tři po sobě jdoucí poměrně strmé a dlouhé úseky. Musíme totiž vystoupat do Hincovy kotliny a zdolat mohutnou morénu navršenou dávným ledovcem, který vymodeloval profil tohoto krásného místa. Odměnou při namáhavém výstupu nám budou pohledy na okolní vysoké štíty i výhledy do stále hlubší spodní částí doliny.

Po zdolání morény je poslední část cesty k plesu už je poměrně snadná, s výrazně menším sklonem a asi po deseti minutách dorazíme až Velkému Hincovu plesu. Věřím, že až uvidíte jeho temně modrou hladinu, ve které se zrcadlí okolní štíty, nebudete litovat vynaložené námahy.

Zpět na Tipy na túry…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět × 6 =