Tatranská Polianka – Batizovské pleso

Velmi pěkný výstup, trvající cca dvě a půl hodiny,  který je poměrně náročný svou délkou i nastoupanými výškovými metry. Na této trase nás však nečekají žádné extrémně náročné ani nebezpečné úseky.

Cíl naší túry Batizovské pleso leží v nadmořské výšce 1884 m v krásné a divoké Batizovské dolině.

Výchozím místem nám bude Tatranská Polianka (1005 m.n.v.), kde můžeme využít, ve Vysokých Tatrách nepříliš častého, bezplatného parkování. Úvodní část túry, vedoucí po zelené značce, se shoduje s trasou na Sliezsky dom. Zelenou značku budeme po svižně stoupajícím chodníku sledovat až po rozcestí u Velického mostu (1304 m.n.v.).

U Velického mostu opustíme zelenou značku a vydáme se asfaltovou cestou po žluté značce. Po asfaltce budeme stoupat cca 40 minut až k rozcestí „Na Batizovskej zákrutě“ (1495 m.n.v.).

Na rozcestí odbočíme vlevo do lesa budeme následovat žlutou značku po lesním chodníku. Lesem projdeme za několik málo minut a dostaneme se na rozlehlé kosodřevinou porostlé otevřené plochy úbočí pod Gerlachovským kotlem. Našim očím se otevřou uchvacující výhledy do Podtatranské kotliny, na panorama Nízkých Tater i  na okolní zdánlivě nekonečné sytě zelené plochy tatranské kleče. Na přelomu července a srpna jsme zde k velké potěše našich dětí objevili spousty krásně zralých borůvek, ale i velké množství kvetoucích rostlin, motýlů i drobných zpěvných ptáků. Tento chodník nepatří mezi příliš využívané, takže nás při pozorování tatranské flóry a fauny nikdo nerušil.

Chodník stále zvolna stoupá kosodřevinou a přitom překonává několik širokých polí sesunutého kamení, sutě i balvanů. Chodník je v kamenných polích dobře zpevněn, přesto je třeba, zejména pokud jdeme s dětmi, při jejich překonávání dbát zvýšené opatrnosti a řádně sledovat značení.

Takto budeme stoupat až k rozcestí pod Suchým vrchem (1743 m.n,v.), kde se náš „žlutý“ chodník napojí na červeně značenou trasu Tatranské magistrály vedoucí od Sliezského domu. Od rozcestí na nás čeká několik minut intenzivnějšího stoupání a po překonání  Suchého vrchu se začne chodník stáčet doprava do Batizovské doliny. Postupně se před námi otevře majestání výhled do doliny. Na jejím dně porostlém kosodřevinou se jako stříbná stužka klikatí Batizovský potok s četnými vodopády a přímo před námi celou šířku údolí přehrazuje mohutá moréna vytvořená dávným ledovcem, za jejíž horní hranou leží náš dnešní cíl – Batizovské Pleso.

To už nám bude k plesu zbývat přibližně 15 až 20 pohodových minut cesty. Těsně před horní hranou morény ještě zdolámé kratičné stoupání a ocitneme se přímo u okraje plesa, na jehož klidné hladině se odráží okolní štíty.

Vstup do přísně chráněné Batizovské doliny není mimo vyznačený turistický chodník povolen. Vyjimku mají pouze výpravy sestupující  v doprovodu horského vůdce Batizovskou próbou z Gerlachovského štítu.

Zpět do Tatranské Polianky se sice můžeme vrátit stejnou cestou, doporučuji, ale jít po červené až na Sliezsky dom (1 hodina) a  využít možnosti tamějšího občerstvení. Zdatnější turisté pak mohou od Batizovského plesa pokračovat dál po magistrále až do sedla pod Ostrvou a potom dolů k Popradskému plesu (2,5 hodiny).

Zpět na Tipy na túry…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× jedna = 7