Mlynickou dolinou k vodopádu Skok

Velmi pěkná a nepříliš náročná trasa k jednomu z nejkrásnějších vodopádů Vysokých Tater. Cesta k vodopádu nám i s předškolními dětmi zabrala asi hodinu a čtvrt, zpáteční cestu jsme zvládali do hodiny.

Cestu začneme na Štrbském plese u spodní stanice sedačkové lanovky na Solisko, odkud se vydáme po žluté značce kamenitou cestou do lesa. Po krátké chvíli mineme vodárnu a cesta se změní v turistický chodník, který bude stále zvolna (na tatranské poměry) stoupat Mlynickou dolinou. Asi po dvaceti minutách cesty se z lesa dostaneme do pásma kosodřeviny a otevřou se před námi krásné výhledy na úbočí Soliska po levé straně a Patrie po pravé. Z kosodřeviny ještě občas vyrůstají nádherné borovice limby, které jistě potěší oko každého milovníka přírody. Na několika místech se chodník těsně přiblíží k potoku Mlynica, jehož průzračná voda krásně voní i chutná po pryskyřici.

Když nám bude k vodopádu Skok zbývat asi poslední čtvrtina cesty, začne i kosodřevina ustupovat pásmu alpínských luk, jejichž sytá zeleň je v létě probarvena žlutou a bílou záplavou květů, které doplňuje dokonalá modř horských zvonků.

Před sebou zároveň spatříme vysoký terénní zlom, ze kterého jako stříbrná stužka padá vodopád Skok do hloubky téměř 30 metrů a nad ním se vypínají vrcholy Furkotského a Štrbského štítu, Satana i Přední a Malé Bašty.

Kousek pod vodopádem se nachází Pliesko pod Skokom, k jehož štěrkovým břehům sestupuje z chodníku množství turistů. K samotnému vodopádu nám zbývá už jen posledních pár metrů.

Cesta na horní hranu vodopádu je zajištěna řetězy a je označena jako jednosměrná, takže oficiálně není možné vrátit se pod vodopád a je nutné absolvovat náročnou šestihodinovou tůru Mlynickou dolinou s přechodem přes Bystrou lávku do Furkotské doliny a sestupem na Štrbské pleso.

Zpět na Tipy na túry…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm × = 16